Mit esznek a macskák? (Itt most ne a tiszteletbeli macskákra és az embermacsikra gondoljunk, csakis a macs-macsikra és cicamacsikra.)
Gyakran kérdeztek már ilyeneket reményteljes gazdijelöltek, mikor a szokásos kölyökkampányt folytattuk, de erre mindig nehéz válaszolni. Illetve csakis több körben lehetséges.
Legeslegelőször, bármilyen meglepő (hiszen egy nyávogó négylábúnál sosem lehet tudni), a macskák megeszik a macskakonzerveket. A finnyásabbja Gourmet Goldon hízik (l. alantabb azt a hatalmas fekete állatot), a szőrvájvörösebbje pedig bármit, aminek a tetején, alján macskakép található, tekintet nélkül márkára és összetételre. Néha még a konzerven található papírt is. A legtöbb macska odavan azért a konzervért, amin halak vannak, de ez nyilván közhelyebb a közhelynél, ráadásul Dollyra még csak nem is igaz.
Aztán ott vannak a száraz tápok. Macskaformaérzék-fejlesztő csont alakú kis izék, esetleg igénytelenebb bumszlik és büdös bigyók az egészen apró szemű junior kiadásokig, itt is a macska finnyássági (=elkényeztetettségi) mutatója a mérvadó. Dolly például az egyik fajtából folyton kiválogatott egy apró zöld golyóbist, ilyenkor azt mondtuk, lám, nem szereti a spenótot. Bizony, nem véletlenül sokféle alakú és színű ez a kismillió macskaja. Mert ha át akarjuk verni macská(i)nkat, és összekeverjük vagy egymáshoz dörgöljük a tápféléket, hogy az olcsóbb is a drága kaja ízét hordozza, a kedvenc vagy utált példány jól ismert alakja cicánk segítségére van a detektálásban.
Végül meg kell említeni, hogy a macska magasról tesz rá, hogy mi mit hiszük róla. Egyszer abban a megnyugtató tudatban mentem be a szobába, hogy a palacsinta széle, noha kilóg a ráborított tényér alól, úgysem kell senkinek. Reggelre éppen 1 cm-es csíkban hiányzott az egész halomból, körbe-körbe lehetett járni. Aztán a sózott földimogyoró, vagy a magozott sárgabarack, vagy éppen a főtt bab, esetleg a lilakáposzta. Naivitás azt hinni, hogy nyugodt lélekkel otthagyhatjuk a tányérunkat, még ha csak a mosdóba ugrunk is ki. Ilyenkor kérjük meg családtagunkat, hogy éberen cerberuskodjék abrakunk fölött, ha egyáltalán viszont akarunk látni belőle valamennyit. (Bár ha asztaltársunk sem megbízható, a probléma korántsincs megoldva, ugye. Mégis érdemes megfontolni, kinek engedjük inkább át a finom falatokat.) Mert van, hogy épp csak az utolsó falásra érünk vissza, mint én minap a bejglinél, amiből sajnos a macskáim is a rumos diósat szerették jobban. Mindez nyilván érvényes a kutyára is, bár ő legalább revansot vehet azzal, hogy amennyiben megesik vele a szégyen, ő is kilop némi abrakot a macskatányérból. Ilyenkor aztán van nagy igazságkeresés...!
Tehát:
A macska imádja a milánói makarónit, a rántott gombát, a zöldbabfőzeléket, a sóskát, a főtt krumplit, a rakott tésztát, a sárgaborsó-főzeléket, a húsleveseket, de a gyümölcslevest sem veti meg, ha tejföllel vagy tejszínnel habarjuk. (Nyilván azzal szoktuk.) Ugye mondanom sem kell, hogy a rántott halat és mindenféle húst, a majonézt, sajtot, tejet, túrót, tejfölt és hasonlókat 24 órás megőrzés alatt kell tartani, és a hűtő kinyitásakor is érdemes résen lennünk. (Konkrétan a résen lennünk.)
Aki nyugodtan akar főzni, az ne csináljon a konyhaajtóra macskabejárót. Tapasztalat! (Egérút: zárhatóra tervezze.) Főleg ha nyers sertéshús van a kezében (márpedig egy háziasszony mégis mivel állna neki főzni, ha nem nyers hússal a kezében?), mert a macskáknak ezt tilos enniük (persze majd' megőrülnek a szagától).
Szégyenszemre csak utólag jutott eszembe, hogy a legfontosabbat kifelejtettem: a macska néha egeret is eszik! Habár nem mindegyikük, és ha mégis erre vetemednek, akkor sem 10/10-es arányban fogyasztják e fast foodot. A vadászat nálunk úri passzió, valami olyasmi, mint amikor az emberállatok kimennek vadat lőni. Folti (róla később lesz szó) például elég gyakran egerészik, ám legtöbbször odaajándékozza a zsákmányt. (Legextrémebb eset: egyszer a frissen vetett ágyamban találtam egy egeret. Kb. 5 perces lehetett...)